Kotvení věcí k fasádě je něčím, s čím se setkáme v podstatě u každého domu. Najdeme zde nejen čísla popisná, ale v mnoha případech také například osvětlení nade dveřmi, případně nejrůznější ozdobné prvky. V posledních několika letech se pak dostává do módy zateplování, které je také potřeba nějakým způsobem uchytit. Ale jak?
Tou nejjednodušší možností je samozřejmě ta fyzická, často za pomoci nejrůznějších skob, hřebů a hřebíků. Avšak ačkoliv ta je vhodná pro drobné prvky, jako například výše zmíněná čísla popisná, pokud na ni chceme připevnit nějaký větší objekt, zjistíme, že narazíme na několik problémů.
Tím hlavním je fakt, že tak v podstatě vznikají do fasády díry. A čím větší je daný objekt, tím větší musí být, aby jej nosný systém udržel. To samozřejmě ničí izolaci, nehledě na fakt, že se od nich mohou šířit praskliny. V takových případech je tedy lepší využít jinou metodu.
Jako vhodné se ukazuje zejména chemické kotvení, které se využívá především u zateplení. Provádí se za pomoci nejrůznějších lepidel, avšak většina lidí nemá příliš přehled o tom, jak celý proces funguje, s výjimkou toho, že se daný objekt ke zdi zkrátka „přilepí“. To je však velmi zjednodušený pohled.
Ve skutečnosti jde o vyvolání chemické reakce a vytvoření silných kovalentních vazeb mezi atomy fasády a atomy objektu, který k ní bude připevněn. Lepidlo pak slouží jako katalyzátor, který to umožní. Působí v podstatě jako katalyzátor, který způsobí propojení atomů dvou objektů a vytvoření již zmíněných vazeb.
Výhodou zde je, že samotná struktura fasády zde zůstane nenarušena. Naopak, v závislosti na tom, jaký typ a množství lepidla bylo použito, se daný objekt může dokonce v podstatě stát součástí fasády, alespoň na čas. Nedochází tím tak k jejímu zničení. Jde tedy o mnohem šetrnější proces, který je v současné době stále více preferován.
© Panton.cz - Všechna práva vyhrazena. Advance Fitness Theme