Menu

První krůčky, a co teď?

0 Comment


Jakmile se děti postaví, končí období klidu. Neustálé pády, pokusy o první krůčky okolo nábytku a nakonec i kroky do prostoru. Noční můra každého rodiče je zranění, které může jeho dítě utrpět. Vyvarujte se však různým helmičkám a chráničům hlavičky. Dítě se totiž musí naučit padat, musí vědět, že když spadne na záda a bouchne se do hlavičky tak to prostě bolí. Stejně totiž bude muset jednou helmičku odložit a v té době je to mnohem horší. Jediný důvod proč nosit helmičku je deformace lebky.

dítě

  1. Chodítka a hopsadla

Kdo z nás někdy nebyl v chodítku… V dnešní době se však chodítka nedoporučují. Proč? Protože vývoj chůze je přirozený. Dítě nejdříve stojí na místě, poté obchází nábytek a až získá potřebnou stabilitu a ovládne své pohyby tak se vypraví do prostoru. Pokud dítě dáte do klasického chodítka, pak se vývoj chůze naruší. Můžete zkusit použít takzvané aktivní chodítko pro miminka https://www.chytraliska.cz/kategorie/drevene-hracky-pro-nejmensi-a-miminka/choditka-pro-deti/, které je vhodné pro děti které sedí (mohou si s aplikacemi hrát) a později si v něm vozit třeba hračky. Dítě by s ním ale nemělo chodit v prostoru dříve, než se naučí chodit samo. I tohle chodítko totiž mění rozložení rovnováhy dítěte při chůzi a tím pádem ji mění.

dětské nohy

Botičky

Dítě potřebuje boty až v té době, kdy začíná samo chodit venku. Doma nechávejte dítě na boso, nebo v ponožkách s protiskluzovou vrstvou a venku mu dopřejte měkké kožené či jiné capáčky, které umožní noze kvalitní pohyb. Doby, kdy se dětská nožička svazovala do pevných šněrovacích bot, až přes kotník jsou už dávno pryč. Nemusíte jet vyloženě na vlně barefoot, dbejte však na to, aby dítě mělo dostatečný prostor v botě pro prsty, aby mu dobře seděla pata a aby boty nebyly příliš široké či úzké. Boty by navíc měly být dostatečně pružné, aby v nich mohla noha pracovat.