Menu

Když peníze mizí

0 Comment


Mnozí lidé mají pocit, že jim peníze někdo tuneluje z účtu nebo tajně vytahuje z peněženky. A vůbec to není ani trochu dobrý pocit. Pokud Vám mizí peníze, je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, co pravděpodobně děláte špatně.
kovové dolary

Třeba je na místě ptát se, kde děláte chyby. Je pravda jedna věc. Dříve lidé byli mnohem skromnější a věděli, že si na všechno musí poctivě vydělat. Platilo pravidlo, když si chci něco dopřát, musím se na druhé straně trochu umenšit ve svých potřebách. Dnešní mladí lidé to tak nevnímají. Drží se jiného pravidla a to zní – když něco chci, musím si na to půjčit. Jenomže pak dochází k tomu, že lidé se půjčují na pořízení věcí, které nejsou nezbytně nutné.

Každý člověk by si měl udělat finanční rezervu pro případy, že se stane něco nepředvídatelného. Neměli by zbytečně utrácet za zábavu a nakupovat to, co není právě potřebné, ale naopak by měli alespoň deset procent z rozpočtu odkládat stranou. Může se stát cokoli. Ocitnete se na dlouhodobé nemocenské nebo Vám odejde pračka, a co si počnete?
deset a dvacet centů

Také je na místě přehodnotit děti versus finance. Mnozí rodiče měří svou lásku k dětem tím, co jim mohou pořídit a koupit. Jenomže správná výchova se neměří hmotnými statky, ale tím, nakolik se dětem věnujeme a jak je připravíme k životu. Nemluvě o tom, že povaha dětí se dá poměrně dost zkazit tím, když se jim dostává zbytečného nebo nezaslouženého nadstandardu.

Zkuste také ušetřit na nákladech za domácnost. Opravdu je rodinný paušál tak výhodný, jak se tváří? Nedalo by se ušetřit na energiích? Nenašel by se levnější poskytovatel internetových služeb?

Naučit se poznávat, co je důležité a co již méně, je nepochybně základem pro to, abychom se naučili konečně trochu šetřit. Tak jako tak je nesporné, že finanční gramotnost Čechů není valná a rozhodně máme velmi značné rezervy na to se v ní zdokonalovat.