Menu

Nedostatek vitaminu D: příznaky, příčiny a tipy, co proti jeho nedostatku pomáhá

0 Comment


Vitamin D je také známý jako sluneční vitamín. Může být vytvářen tělem nezávisle, ale vyžaduje záření slunce. Přestože jste v průběhu letních měsíců obecně dobře zásobování vitamínem D. Jeho hladina prudce klesá během podzimních a zimních měsíců.

Zvláště v našich zeměpisných šířkách intenzita slunce v zimě nestačí k tomu, aby samostatně produkoval dostatek vitaminu D. Jestliže jsou pak zásoby z léta vyčerpány, často to vede k nedostatku vitaminu D.
slunce jako srdce

Symptomy nedostatku vitaminu D

Nedostatek vitaminu D se nejprve projevuje v nespecifických příznacích.

●     Zvýšená náchylnost k infekcím, zejména u onemocnění dýchacích cest, jako je bronchitida, když jsou bakteriemi a viry překážky snadno překonány.

●     Vitamin D má protizánětlivý účinek a stimuluje produkci kolagenu a růst pojivové tkáně. Pokud v těle chybí, dochází k horšímu hojení ran.

●     Nedostatek koncentrace, chronická únava.

●     Nedostatek vitaminu D ovlivňuje funkci svalů a kostní metabolismus. Bolest zad a nohou, žebra a klouby mohou znamenat nedostatek vitaminu D.

●     Trvalá maligní nálada a deprese mohou být spojeny s nízkou hladinou vitaminu D. Vitamin hraje důležitou roli při produkci hormonů štěstí serotonin a dopamin.

Pokud je chronický nedostatek vitamínu, může vzniknout i závažné onemocnění a nedostatek vitamínu může mít vliv i na nepříznivý průběh onemocnění:

●     parodontitida a zánět dásní

●     diabetes

●     astma

●     roztroušená skleróza

●     rakovina

●     osteoporóza

vyjetá cesta
Příčiny nedostatku vitaminu D

Téměř 60% všech lidí ve střední a severní Evropě má nízkou hladinu vitaminu D. Důvody jsou rozmanité:

●     Hlavní důvod: kůže absorbuje příliš málo slunečního svitu. Na jedné straně to může být kvůli počasí, na druhé straně trávíte příliš mnoho času v uzavřených místnostech nebo je vaše pokožka pokryta oblečením.

●     Nemoci, jako je celiakie (intolerance na gluten), ovlivňují vstřebávání vitaminu ze střeva a mohou také podpořit nedostatek vitamínu D.

●     Užívání určitých léků může také negativně ovlivnit hladiny vitaminu D.

●     Během těhotenství a laktace mají matky zvýšené potřeby vitamínů a minerálů. Pokud není potřeba pokryta, projeví se nedostatek vitamínu.

Co pomáhá proti nedostatku vitaminu D?

●     Nedostatek vitaminu D může být zjištěn jednoduchým krevní testem u rodinného lékaře. Chcete-li doplnit vitamin D, měli byste mít svůj obličej, předloktí a ruce ozařované sluncem nejméně třikrát týdně po dobu až 15 minut. Protože se tělo chrání před předávkováním vitamínem D, není nutné být na slunci co nejdéle. Přísun vitamínu se jednoduše zastaví.

●     UV lampy nebo opalovací lůžka také nejsou vhodné pro zlepšení produkce vitaminu D, protože paprsky neodpovídají spektru světla ze slunce, a proto nejsou účinné v tomto ohledu. Pouze speciální žárovky vyzařující denní světlo mohou pomoci zvýšit hladinu vitaminu D.

●     Nedostatky jiných vitamínů lze eliminovat výživou. To nefunguje s nedostatkem vitaminu D, protože téměř žádné potraviny neobsahují dostatečné množství vitaminu D.