Menu

Na sever!

0 Comment


Skandinávské země jsou podle různých žebříčků nejšťastnější obyvatelstvo na světě. Jsou to země rovnosti, kde se zrodil feminismus a bohužel také pro nás velmi drahé. Ale dá se zařídit tak, aby cesty nebyly tak drahé. Například ve Švédsku je legální kempování kdekoliv chcete.

Nejblíž k nám je Dánsko. Co o něm vědět? Je to jedno z pár království v Evropě. Nynější panovnice je Markéta II. Platí se dánskými koruny, kdy jedna koruna odpovídá asi 3 až 4 našich korun. Milovníci hor si určitě nepřijdou na své, protož nejvyšší hora je velká 170 m.n.m.  Je to země, z které pochází Shakespearova postava Hamleta, pohádkáře Hansa Christiana Andersena.
hans christian andersen

Nejznámější je určitě hlavní město Kodaň. Co si určitě nenechat ujít? Zmínila jsem se už o Andersenovi, s kterým je neodmyslitelně spojená pohádka o Malé mořské víle. A to přesně najdete i v pomyslném srdci země. Její malá soška se stala symbolem celého města.

Mimo to se určitě vyplatí navštívit katedrálu Panny Marie, kde je největší hvězdárna v Evropě. Ujít si také nenechte národní galerii nebo muzeum piva.
mořská panna socha

Jestli vás moc nezajímá kultura užijte si den na horských dráhách v parku Trivoli či stravte den mezi kostičky v Legolandu.

Když si projdete Kodaň a zastavíte se i v zábavních parcích chybí už jen navštívit rodiště Andersena nebo místo, kde byl umístěn Hamlet hrad Kronborg.

Určitě se projděte po krásné přírodě, pokochejte se vodním kanály a přístavišti, nebo několik muzeí vikingské kultury.
řeka v Dánsku

Dobře, takže už víte, co navštívíte, ale co budete jíst? Májky a konzervy raději nechte doma. Vyzkoušejte oblíbené místní pochoutky. Možná vás překvapí, že je to “obyčejný” chléb. Podobá se naším chlebíčkům. Na žitném krajíci s máslem můžete najít rybu nebo kousek masa, nejčastěji vepřového. A co k pití? Rozhodně pivo!

Oficiální jazyk je dánština, ale určitě se domluvíte angličtinou nebo němčinou.