Menu

Nejběžnější otázky z buněčného světa

0 Comment


Vybrali jsme vzorek nejběžnějších otázek, které jsou pokládány biologům se strany neodborné veřejnosti.

 Zde je vzorek otázek a odpovědí.

 

Kolik různých typů buněk existuje?

 

Vaše tělo obsahuje miliardy buněk, organizovaných do více než 200 hlavních typů.

krevní buňky

Mají všechny buňky stejnou strukturu?

 

Ne. Různé buňky nesou různé funkce a mají různé velikosti a tvary. Například červené krvinky jsou kulaté v normálním stavu, zatímco nervové buňky jsou velmi protáhlé. Některé bakteriální buňky mají aparát pro pohyb, některé buňky jsou velké (buňky vajec savců) a jiné jsou mnohem menší (spermie).

 

Jsou buňky specifické barvy nebo mohou mít zbarvení?

 

V přírodě je většina buněk průhledná a bez barvy. Zvířecí buňky, které mají hodně železa, jako červené krvinky, jsou tmavě červené. Buňky, které obsahují látku melanin, jsou často hnědé. Je to nepřítomnost melaninu, díky němuž jsou oči modré. Vědci mají triky k tomu, aby různé části buněk zářily fluorescenčními barvivy. Tyto barvy jsou umělé, ale krásné.

 

Pokud buňky tvoří nás, co tvoří buňky?

 

Buňky jsou vyrobeny z organických molekul, jako jsou lipidy, sacharidy, nukleotidy a aminokyseliny. Buňka využívá chemickou energii k výrobě polymerů těchto molekul, například k tvorbě řetězců DNA a RNA z nukleotidů a bílkovin z aminokyselin. Buňky také obsahují anorganické molekuly, jako jsou sole, kovy v malých množstvích a spousta vody.

červené krvinky

Je možné, aby živočišná buňka vytekla, a pokud ano, mohla by zpět do svého obalu?

 

Buňky potřebují regulovat průchod molekul do a z buňky. Tento proces je obvykle pod přísnou kontrolou. Mohou však existovat okolnosti, které způsobí, že se buňka netěsní (narušení rovnováhy koncentrace molekul uvnitř a vně buňky). Některé z těchto problémů mohou být opraveny buňkou, ale příliš mnoho úniku obsahu buňky je fatální.

 

Jak dlouho žijí buňky?

 

Záleží na typu buňky. Buňky, které mají na starost trávicí systém, se velmi rychle nahrazují novými. Mozkové buňky mají dlouhou životnost. Ve skutečnosti si vědci mysleli, že jakmile náš mozek přestane fungovat, buňky, které se kterými jsme se narodily, jsou jediné, které kdy budeme mít. Během posledních několika let vědci zjistili, že mozkové buňky se nahrazují novějšími. To změnilo způsob, jakým přemýšlíme o potenciálu mozku, aby se zotavil z některých druhů zranění nebo nemocí.

 

Pokud zemře organismus, zemřou okamžitě všechny jeho buňky?

 

Ne, některé buňky, jako jsou ty ve struktuře vlasů, žijí  ještě chvíli poté, co člověk zemře. Jiné buňky, které zaniknou až později, jsou nehtové.