Menu

Ochrana před sluncem i deštěm

0 Comment


Kdo ví, proč se konstrukci, kterou můžeme už v současné době běžně vídat nad vchody domů, okny nebo balkóny, říká právě markýza. Dnes už to možná nikdo nezjistí. Co je ale docela jisté je to, že je to dobrý nápad. Na samém počátku měla vlastně jen jednu funkci. Používala se jako protisluneční ochrana. Její obliba měla za následek další rozvoj, a tak si dnes můžeme pod její ochranou posedět i za počasí deštivého.

pergola

  • Nejčastěji v kavárnách a restauracích ve Středozemí.
  • Tam se také nejvíce využívají okenní markýzy, protože dokáží snižovat horko v místnosti.

Dnešní stínící prvky tohoto typu mají i funkci estetickou. S její pomocí je prostě možné dotvořit celkový vzhled budovy. Proto se využívají nejen na obchody a restaurace, ale i na rodinné domy.

Levné znamená nespolehlivé

Samotnou konstrukci dotváří volba potahové látky. Nejen, že musí být zvolena vkusně, aby se svým okolím ladila, ale také je zapotřebí, aby obsahovala UV filtr. Jestliže uvažujete o pořízení markýzy na terasu, pak je tato podmínka bezpodmínečně nutná. Je zřejmé, že si budete chtít jistě posedět i v horkých dnech. A jak známo, sluníčko dokáže připalovat i přes některé překážky. A obyčejná látka pro ni zase tak velkou překážkou není.

  • Nekupujte proto levné materiály a raději investujte o trochu více do kvality.
  • Spálená pokožka za tu úsporu jistě nestojí.

markýza
Levné materiály se také vyznačují tím, že brzy ztrácejí své vlastnosti. Jistě nikdo z nás nechce mít tuto okrasu a ochranu vybledlou už po jedné sezóně. Vítanou vlastností je i impregnace, která zajistí ochranu v opačném případě. Což znamená, pokud bude pršet. Jistě nemůže nikdo očekávat, že vaše markýza vydrží přívalové deště trvající několik dnů, ale krátký déšť vás jistě neohrozí. Sklon markýzy je zapotřebí nastavit na minimálně čtrnáct stupňů, aby mohla voda odtékat.