Menu

Z čeho jsou mobilní domy?

0 Comment


Opravím nepřesnost v úvodníku článku. Mobilní dům musí přečkat manipulaci při transportu i transport samotný ne bez velkých škod, ale bez jakýchkoliv škod. Přesto, že se převáží zcela vybaven, s nalepenou dlažbou, kachličkami, zrcadly. Nic nesmí přijít k úhoně. Tak dokonalá musí být jeho konstrukce. Jak je toho docíleno?

Přeprava mobilheimu

Je třeba si uvědomit, že mobilní domy se vyrábějí bez mála už sto let. Za tu dobu se konstrukce opravdu vychytaly. Po zkušenostech z provozu se zpevnilo to, co bylo třeba zpevnit a naopak se zjistilo, kde i přes veškerou snahu se nedá zamezit určitým torzím, tedy kroucení domku. Není nijak významné, ale přece jen existuje.

Nejpevnější místo v mobilním dřevěném domu je jeho středová část. Toto je důvod, proč téměř ve všech mobilních domech, je koupelna s WC situována právě do střední části domu. Totéž platí o kuchyni. Jsou to ty prostory, kde z důvodu nebezpečí časté vody na podlaze, je nutno položit dlažbu.

Koupelna v mobilheimu

Střed mobilního domu byl vždy nad hlavní části podvozkové konstrukce, nad nápravou. Podvozek je tvořen rámovou konstrukcí, z ocelových profilů, která v přední části přechází v tažné zařízení. To je většinou totožné, jako u běžných přívěsů, čímž umožní přetažení mobilního domu na místo svého určení i silným osobním vozem.

Podvozek je sice pevný, ale ocel jako taková se kroutí. Aby se tomu kroucení zamezilo, je podvozek pevně uchycen k podlaze mobilního domu. Podlaha je už konstruována z dřevěných hranolů, které vzájemně opět vytváří rám. Prostory mezi hranoly jsou vyplněny pevnými izolačními deskami. Z obou stran je pak podlaha pokryta dřevěným, plošným materiálem. Buď se používají dřevovláknité desky, nebo překližka. Tím je podlaha kompaktní a pevná.

Dalšímu možnému kroucení pak zamezí samotné stěny, které jsou ve vrchní části propojeny se střešní konstrukcí. Obě konstrukce jsou vyráběny obdobně jako podlaha, jen hranoly se používají s menším průřezem.