Menu

Co víme o LED žárovkách GU10

0 Comment


LED diodové žárovky známé jako „bodovky“ nahrazují své předchůdce s odlišnou technologií výroby postavenou na halogenovém osvětlení. Mají velmi nízkou spotřebu elektrické energie, vysoký výkon, minimální poruchovost a vykazují dlouhou dobu životnosti.
Skelet žárovky – na rozdíl od svých halogenových předchůdců je těleso LED žárovek GU10 lightpark.cz vyráběno z plastu, nikoli ze skla. Většinou se jedná o tepelně odolný polymer v kombinaci s polymethylmetakrylátem (PMMA). Při nárazu a pádu žárovky nedochází k roztříštění a tvorbě střepů, ale maximálně k prasklině, čímž se zvyšuje bezpečnost při manipulaci.osvětlení interiéru
Úhel osvitu – jde o bodová svítidla s maximálním úhlem 120 stupňů. Hodí se tedy do míst, kde nevrhají nepříjemné stíny na osvětlující předměty, např. do stropů nebo podhledů koupelen, toalet, kuchyní a částí obývacích pokojů.
Počet sepnutí – spínací cykly mají na životnost těchto zdrojů minimální vliv, výrobci většinou uvádí životnost delší než 30 tisíc hodin při počtu sepnutí 50 tisíc cyklů. Některé žárovky mohou být v provozu až 100 tisíc hodin, záleží na výrobci a technických parametrech.
Energetická třída – energetický štítek uvádí u těchto výkonných zdrojů s nízkým příkonem kolem 3W a svítivostí 270 lumen třídu A+. Ta je považována za nejnižší (případně A++ nebo A+++) ze všech světelných zdrojů. Mimochodem, halogenové žárovky vykazují třídu B až C a vláknové „edisonky“ dokonce nejnižší třídu G.osvětlení v obýváku
Teplota chromatičnosti – podstatný ukazatel, podle něhož bychom se měli řídit při volbě umístění světelného zdroje. Někteří lidé na tento fakt zapomínají nebo jej přehlíží, měli bychom tedy upozornit, že studená bílá nebo neutrální bílá se hodí pro osvětlení pracovních ploch, pro podporu bdělosti a pozornosti, zatímco teplá bílá pod 3000 K je ideální pro odpočinek do ložnic, obývacích a dětských pokojů, kuchyňských jídelních koutů, pro venkovní posezení po západu slunce atd.